Available results

Other items:

Association event results

2017 Otago Provincials

SKEET      HOA  Shannon Evans, Southland

           A Grade    1st John Sutherland,Southland; 2nd Michael Hartstonge,Southland;  3rd Lindsay Rodgers,Southland.

          B Grade     1st Tyler Miller,Alexandra;  2nd Kevin Fitzgibbon,Waihora;  3rd Ludwig Jansen,Dunedin.

          C Grade     1st Terry Brand,West Otago; 2nd Guy Spooner,Canterbury; 3rd Richard Moon,Barrytown.

          Ladies -  Kristy Havill,Barrytown;  Junior- Jacob Curtis,Wanaka;  Veteran-John Sutherland,Southland.

2 Person Team    1st   Ewen & Clark Pirie,Mataura         2nd Shannan Evans & Stu Sutherland, Southland.

5 person Team    1st  S.Evans, C.Pirie, S.Sutherland, L.Rodgers, P.Harraway, Southland

                               2nd R.Everett, C.Pilcher, M.Sime, M.Lovett, B.Foster, Timaru

  

Double Rise HOA    Craig Pilcher, Timaru

                A Grade  1st  Mark Eales,West Otago; 2nd Stephen Diack,Nightcaps; 3rd Evan Johnston,Alexandra

                B Grade  1st Ray Anderson,Wanaka; 2nd Ross Roy,Dunedin; 3rd  Michael Hartstonge,Southland;

                C Grade  1st Blue Inwood,Nth.Canterbury; 2nd Jacob Curtis,Wanaka; 3rd Olivia Turner,Wanaka.

                Ladies -   Kristy Havill,Barrytown;  Junior-Jacob Curtis,Wanaka;  Veteran-Evan Johnston,Alexandra

 

Minis        HOA    Toby Nicholl, Waikato

              A Grade  1st  Ewen Pirie,Mataura; 2nd Stu Sutherland,Southland; 3rd Jan Manson,Southland

              B Grade  1st Michael Hartstonge,Southland; 2nd Fraser McGarvie,Wanaka; 3rd Ludwig Jansen,Dunedin

              C Grade  1st Jacob Curtis,Wanaka; 2nd Stirling Deaton,Wanaka; 3rd Blue Inwood,Nth.Canterbury.

              Ladies-    Jan Manson,Southland;  Junior-Jacob Curtis,Wanaka;   Veteran-Ewan Pirie,Mataura.

 

Single Rise HOA Mathew Lovett, Timaru

              A Grade  1st Stu Sutherland,Southland; 2nd Brett Gare,Moa Creek; 3rd Mark Eales,West Otago

              B Grade  1st Michael Hartstonge,Southland; 2nd Guy Spooner,Canterbury; 3rd Ross Roy,Dunedin

              C Grade  1st Jacob Curtis,Wanaka; 2nd Olivia Turner,Wanaka; 3rd Ainslee Miller,Alexandra.

              Ladies-Jan Manson,Southland;  Junior-Jacob Curtis,Wanaka;   Veteran-Stuart Doyle,Barrytown.

 

Triples HOA Ray Everett, Timaru

     A Grade: 1st Duncan Jefferies,Darfield; 2nd Stu Sutherland,Southland; 3rd Shannan Evans,Southland.

     B Grade: 1st Ross Roy,Dunedin; 2nd Michael Hartstronge,Southland; 3rd Richard Moon,Barrytown;

     C Grade: 1st Stirling Deaton,Wanaka; 2nd Blue Inwood,Nth.Canterbury; 3rd Olivia Turner,Wanaka.

     Ladies Kim Ridgen, Mead Te-Pirita;  Junior-Stirling Deaton,Wanaka;   Veteran- Ray Everett,Timaru.

 

Point Score HOA Toby Nicholl,Waikato

A Grade 1st Shannan Evans,Southland; 2nd Mark Eales,West Otago; 3rd Stu Sutherland,Southland

B Grade 1st Richard Moon,Barrytown; 2nd Ray Anderson,Wanaka; 3rd Guy Spooner,Canterbury

C Grade 1st Sharlene Nyhon,Wanaka; 2nd Ainslie Miller,Alexandra; 3rd Olivia Turner,Wanaka.

 Ladies    Sharlene Nyhon;     Junior-Ainslie Miller,Alexandra;          Veteran-Brian Thurlow,Alexandra

 

Club Team  1st Southland 1 (S.Evans, S.Sutherland, J.Manson, M.Dobbie, P.Harraway)

 

Single Barrel HOA Craig Pilcher

                  A Grade 1st Mark Eales,West Otago; 2nd John Sutherland,Southland; 3rd Jeff Munro,Southland.

                  B Grade 1st Gordon Mathieson,Kokatahi; 2nd Ross Roy,Dunedin; 3rd Guy Spooner,Canterbury.

                  C Grade 1st Stirling Deaton,Wanaka; 2nd Jacob Curtis,Wanaka, 3rd Sharlene Nyhon,Wanaka.

                 Ladies Sheryl Anglem, Amberley;   Junior-Stirling Deaton,Wanaka;   Veteran-John Sutherland,Southland

 

High Gun  HOA Shannon Evans,Southland 231

             A Grade Mike Sime,Timaru 229

             B Grade Michael Hartstronge,Southland 213

            C Grade Blue Inwood,Nth.Canterbury 181

         Ladies Kristy Havill,Barrytown 214 ;    Junior Jacob Curtis, Wanaka176;   Veteran Ray Everett,Timaru 224